Найнебезпечніші хвороби під час вагітності
Свинка і вітрянка – хвороби із забавниминазвами, які легко переносяться дітьми – для вагітних можуть виявитися фатальними …
Вони разом з кором та краснухою представляють величезну небезпеку, адже мова йде не тільки про здоров'я мами, але й про життя майбутнього малюка …
У «дитячих» вірусних хвороб багато спільного. Всі вони передаються повітряно-крапельним шляхом і дуже заразні. Щоб підхопити будь-який з цих недуг, досить вдихнути дрібні крапельки слини, які хворий виділяє при диханні, розмові, кашлі та чханні. Небезпека полягає в тому, що виявити на око інфікованої людини зовсім не просто. Він стає заразним за кілька днів до появи характерних симптомів. Тому чисто теоретично загрозу для майбутньої мами може представляти будь-який здоровий на перший погляд людей. Особливо якщо це дитина. Але це зовсім не означає, що вагітній потрібно впасти в паніку і не виходити на вулицю всі 9 місяців. Все не так страшно. Головне – пригадати, боліла вона кір, вітрянку, свинку і краснуху в дитинстві. Якщо відповідь позитивна, панночка може бути спокійна: їй з малюком нічого не загрожує. Після перенесених захворювань організм виробив до них стійкий імунітет, тому повторно заразитися не вийде за всього бажання. Хвилюватися потрібно тільки в тому випадку, якщо «дитячі» болячки обійшли стороною жінку і вона не робила щеплення від них.
Втім, навіть якщо вакцинація була, варто перестрахуватися і про всяк випадок здати аналізи на антитіла до збудників захворювань. Адже через 25 років після щеплення сформований до них імунітет значно слабшає, а то і зовсім сходить нанівець. А значить, у матусі є всі шанси підхопити небезпечну інфекцію.

Прогноз захворювання, перенесеного після 16-го тижня вагітності, більш обнадійливий. На цьому терміні кір, як правило, протікає легше і не робить негативного впливу на плід. Захворюванню не дає розгулятися плацента, яка до цього часу остаточно сформувалася і надійно захищає майбутнього малюка від негативного впливу шкідливих чинників. Проте на останніх тижнях вагітності знову з'являється небезпека. Якщо мама захворіла ближче до фіналу, то вона може заразити свого карапуза, коли він буде проходити по родових шляхах. Ще в середині минулого століття такий «подарунок» міг би привести до загибелі дитини, але тепер, коли в арсеналі лікарів є сильні антибіотики і сучасні методи реанімації, смертність немовлят від вродженої корової інфекції значно знизилася. Шанс, що змалюком трапиться непоправне, мізерно малий.
Медики кажуть, що більша частина людей, які вважають, що ніколи не хворіли на вітрянку в дитинстві, насправді перенесли її в такій легкій формі, що навіть не помітили цього. Тільки 4% дорослих не мають імунітету до цього захворювання. Мабуть, тому воно рідко зустрічається у вагітних. За статистикою, з 2000 майбутніх мам вірус вітряної віспи підхоплює тільки одна. Якщо жінка захворіла на терміні до 20 тижнів, можливий викидень і внутрішньо-утробний загибель плода. Якщо вагітність збереглася, небезпека все одно залишається. У малюка може розвинутися так званий синдром вродженої вітряної віспи. До дефектів, які він викликає, відносяться рубці на шкірі, недорозвинення м'язів і кісток кінцівок, катаракта, різні неврологічні порушення (атрофія кори мозку, розумова відсталість, нетримання сечі і калу та ін.) На щастя, цей синдром зустрічається не частіше самої хвороби. Імовірність, що він сформується у крихти, не перевищує 2%. Але все одно краще перестрахуватися і пройти позапланове УЗД, яке дозволить встановити, чи добрався вірус вітрянки до плоду, і якщо так, то яка ступінь його ураження.
Не меншу небезпеку становить захворювання, перенесене на пізніх термінах вагітності, особливо за 4-5 днів до пологів. З'являючись на світ, малюк може заразитися від мами. Трагедія полягає в тому, що вітряна віспа у немовлят протікає дуже важко і часто супроводжується ускладненнями: бронхопневмонией і ураженням внутрішніх органів. На жаль, не всі малюки справляються з цим випробуванням. Третина з них гине. Тому, якщо майбутня мама захворіла вітряною віспою за кілька днів до передбачуваного розродження, лікарі часто прагнуть його штучно затримати. А якщо це неможливо, то відразу після народження немовляті вводять імуноглобулін і проводять антивірусне лікування. Такі заходи не оберігають новонародженого від інфікування, але дозволяють значно знизити ризик летального результату.
Свинка, або, як її називають медики, епідемічний паротит, менш заразлива, ніж вітрянка чи кір. Навіть тісний контакт з носієм не завжди приводить до розвитку захворювання. Проте серед майбутніх мам ця недуга зустрічається часто. Свинка найбільш небезпечна в першому триместрі, коли вірус може безперешкодно пробратися до ембріону. У цьому випадку вагітність часто завмирає або відбувається мимовільний аборт. Як правило, це трапляється через 2 тижні, після того як жінка захворіла. Існує також припущення, що вірус свинки вражає яєчники і саме з цієї причини відбувається викидень. Якщо вагітність збереглася і майбутній малюк продовжує розвиватися, значить, приводів для занепокоєння немає. Майбутня мама може сміливо відганяти думки про можливі аномалії. Свинка не викликає вад розвитку, тому карапуз народиться здоровим.
Якщо ж вагітна підхопила інфекцію незадовго до пологів, то може заразити свою дитину, як у випадку з вітрянкою і кір, коли він буде з'являтися на світ. Або трохи пізніше, приклавши дитину до грудей, оскільки вірус свинки легко передається через материнське молоко. Але і в цьому випадку прогноз сприятливий. Зазвичай епідемічний паротит навіть у маленьких дітей протікає відносно легко і не дає ускладнень.

Якщо ж інфікування вірусом краснухи сталося на терміні після 16 тижнів, то ризик народження карапуза з вадами розвитку зберігається, але стає мінімальним. Вважається, що на 4-му місяці вагітності небезпека інфікування плода становить 5-6%, на 5-м і пізніше – близько 1-1,7%. Тому переривати вагітність не потрібно. Але варто підготуватися до того, що малюк може народитися з малим зростанням і низькою масою тіла. Надалі такі дітки відстають у фізичному розвитку від своїх однолітків. Якщо ж мама заразилася напередодні пологів, то у немовляти з'являться типові шкірні висипання, які незабаром пройдуть. А сам малюк ще кілька місяців після народження буде залишатися заразною.
Кір – температура і кашель. Перші симптоми кору легко сплутати зі звичайною застудою. Ти відчуваєш себе млявою і розбитою, піднімається температура, сльозяться очі, болить горло, з'являється нежить і сухий "гавкаючий" кашель. Через 2-3 дні на внутрішній стороні щік виникають дрібні білясті плями, схожі на манну крупу. А через кілька днів вуха, обличчя, тіло і кінцівки покриваються дрібними червоними плямами, які поступово темніють і зливаються у великі фігури, між якими видно здорова шкіра.
Вітрянка – бульбашки на губах. Вітрянка також починається з високої температури і загального нездужання. Через кілька днів на губах і волосистої частини голови з'являється бульбашкова висип, яка поступово переходить на тулуб. Це опуклі, наповнені рідиною пустули, які пізніше підсихають і перетворюються в скоринки. Ні в якому разі не розчісуй бульбашки, інакше на шкірі можуть залишитися рубці.
Свинка – біль за вухами. Перша ознака свинки – збільшення слинних залоз. Зазвичай вони запалюються відразу і зліва і справа, але може дивуватися тільки одна з них. Якщо натиснути пальцем за вухом, ти відчуєш сильний біль. Тобі стає важко розмовляти, жувати і ковтати їжу. Температура при цьому може залишатися в нормі.
Краснуха – шкіра в цятках. При краснусі сильно спухають лімфатичні вузли на потилиці. Потім за вухами і на обличчі з'являється висип, який швидко розповсюджується по всьому тілу. Поразки дрібні, не з'єднуються один з одним і зникають протягом 2-3 днів.
Життя – це крос, в якому кожен прагне вирватися вперед, щоб прийти до фінішу останнім.
Комментариев нет:
Отправить комментарий